![](https://cdn.prod.website-files.com/63f6432e3560920e33f456bf/64076ea6764c831df44f9eb2_63ffb8ee14c323d06b763979_IMG_0008-scaled.jpeg)
Τους Μακεδονομάχους που έπεσαν στον αγώνα κατά του Οθωμανικού ζυγού τίμησε με δύο εκδηλώσεις η Παμμακεδονική Ομοσπονδία Καναδά στο Τορόντο.
Η πρώτη πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου, στο Πολιτιστικό κέντρο της Παμμακεδονικής, με κεντρικό ομιλητή τον πατέρας Απόστολο Γκόλια, με θέμα, «Η ζωή και το έργο της ηρωικής μορφής του αείμνηστου ιεράρχη Γερμανού Καραβαγγέλη.
Και η δεύτερη πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου και πάλι στην αίθουσα της Παμμακεδονικής με ομολητή τον Δρ. Τόνυ Βλασόπουλο. Η ομιλία είχε ως θέμα, “Η προσφορά του Ίωνα Δραγούμη στην οργάνωση του Μακεδονικού Αγώνα”.
Στην ομιλία παρευρέθηκαν ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδας στο Τορόντο κ. Αντωνάτος, ο θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πατάρων κ. Αθηναγόρας, ο κ. Λαμπίρης από την ΕΚΤ, o εκπρόσωπος του Συλλόγου Ίων Δραγούμης κ. Μιχαηλίδης, εκπρόσωποι των Εθνοτοπικών συλλόγων και ομογενείς Έλληνες.
Ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας κ. Δημητρακόπουλος ευχαρίστησε τους παρευρισκόμενους, προλόγισε τον ομιλητή Δρ. Βλασόπουλο και δεν παρέλειψε να σημείωση την υποστήριξη του ιστορικού Συλλόγου Ιών Δραγούμης για τη άρτια συνεργασία.
![](https://cdn.prod.website-files.com/63f6432e3560920e33f456bf/63f7d4a4e48f249277ce5dca_IMG_0021-1024x683.jpeg)
![](https://cdn.prod.website-files.com/63f6432e3560920e33f456bf/63f7d4a4e48f240fdcce5dcf_IMG_0020-1024x683.jpeg)
![](https://cdn.prod.website-files.com/63f6432e3560920e33f456bf/63f7d4a4e48f24409dce5dcb_IMG_0018-1024x683.jpeg)
![](https://cdn.prod.website-files.com/63f6432e3560920e33f456bf/63f7d4a4e48f243786ce5dd0_IMG_0015-1024x683.jpeg)
![](https://cdn.prod.website-files.com/63f6432e3560920e33f456bf/63f7d4a4e48f244678ce5dcc_IMG_0014-1024x683.jpeg)
![](https://cdn.prod.website-files.com/63f6432e3560920e33f456bf/63f7d4a4e48f245bb9ce5dce_IMG_0012-1024x683.jpeg)
![](https://cdn.prod.website-files.com/63f6432e3560920e33f456bf/63f7d4a4e48f24612dce5dcd_IMG_0010-1024x683.jpeg)