Share
Visit Us
email us
CLICK TO VIEW THE WHOLE PUBLICATION ONLINE

Στο τελευταίο ματς της σεζόν στο "Κλ. Βικελίδης" οΆρης διέλυσε την Ξάνθη με εφτά γκολ και τρομερή εμφάνιση. Άνοιξαν το σκορ οιφιλοξενούμενοι, ακολούθησε... καταιγίδα από τους "κιτρινόμαυρους"

Το ματς ξεκίνησε δυνατά και από τα πρώτα μόλιςλεπτά είχαμε καλές στιγμές. Το γκολ δεν άργησε να έρθει, με την Ξάνθη νακερδίζει πέναλτι που έκανε ο Ρόζ στον Μπεριέντος.

Ο Κάστρο ανέλαβε την εκτέλεση του, έστειλε τονΚουέστα από την άλλη μεριά της εστίας και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενουςστο 15'.

Μετά από 12 λεπτά οι γηπεδούχοι έφεραν το ματςσε ισορροπία. Ο Άρης κέρδισε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Σιώπης, οΖίβκοβιτς μπλόκαρε με τη μπάλα, αλλά στην επαναφορά αυτή έφτασε στον Γιουνές, οοποίος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1.

Λίγα λεπτά αργότερα, η ομάδα της Θεσσαλονίκηςέφερε τούμπα την αναμέτρηση, παίρνοντας το προβάδισμα. Μετά από φάση διαρκείας,ο Γκαρσία βγήκε τετ α τετ με τον Ζιβκοβιτς και με υποδειγματικό πλασέ μέσα απότη περιοχή, έγραψε το 2-1 για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς δεν παρέδωσε ταόπλα και μπήκε δυνατά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Αυτό είχε ωςαποτέλεσμα να ισοφαρίσει την αναμέτρηση. Στο 50ο λεπτό, ο Τζουρίτσκοβιτςβρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με διαγώνιο δυνατό σουτ, εκτέλεσε τονΚουέστα και έφερε το ματς ξανά σε ισορροπία.

Αυτό το γκολ έμελλε να... τσαντίσει τον Άρη,που γκάζωσε, ανέβασε στροφές και πέτυχε το ένα γκολ μετά το άλλο. Ο Ντιγκίνι μεπλασέ εντός μικρής περιοχής και εξουδετερωμένο τον Ζίβκοβιτς, έγραψε το3-2.

Αυτό ήταν μόνο η αρχή, αφού στην συνέχειαακολούθησε καταιγίδα. Ο Κορχούτ στο 73' μετά από ασίστ του Γιουνές ανέβασε τονδείκτη του σκορ στο 4-2.

Έξι λεπτά αργότερα σε μία φάση σχεδόν....ολόιδια με τις προηγούμενες δύο, ο Ντιγκινί υποδέχθηκε ξανά την μπάλα από δεξιάκαι με ψύχραιμο πλασέ, πέτυχε το πέμπτο τέρμα του Άρη.

Η άμυνα της Ξάνθης δεν... υπήρχε πια, ο Άρηςέκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και όπως ήταν λογικό, οι "κιτρινόμαυροι"το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Συνέχισαν να εκτελούν τους φιλοξενούμενους και οΓκαρσία με εντυπωσιακό σουτ το 83' πέτυχε το έκτο τέρμα για την ομάδα του.

Το τελικό αποτέλεσμα γράφτηκε από Μανώλη Σιώπη,στις καθυστερήσεις του αγώνα από το σημείο του πέναλτι. Ο Σάββας Παντελίδης τουέδωσε το "οκ" μετά την άστοχη εκτέλεση του πρώτου ημιχρόνου και οΈλληνας μέσος διαμόρφωσε το 7-2 για τον Άρη. Πηγή: Sport24