![](https://cdn.prod.website-files.com/63f6432e3560920e33f456bf/65cf814603da260b72a120e6_428077302_386200470774295_9146092428495884165_n.jpeg)
Στα πλαίσια των εορτασμών για την Παγκόσμια Ημέρα της Ελληνικής Γλώσσας πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία, υπό την αιγίδα της Πρεσβείας Οττάβας, η εκδήλωση με θέμα "Το έργο του Νίκου Καζαντζάκη - ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ ΖΟΡΜΠΑ και παραπομπές των ιδεών του Καζαντζάκη σε λογοτεχνία, ζωγραφική, γλυπτική και κινηματογράφου". H εκδήλωση διοργανώθηκε σε συνεργασία με τον ομογενειακό πολιτιστικό σύλλογο «Παρνασσός», το Πανεπιστήμιο Carleton και το Καναδικό Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών. Κεντρικός ομιλητής ήταν ο σκιτσογράφος, συγγραφέας και μεταδιδακτορικός ερευνητής στο Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου κ. Α. Νικολόπουλος (SOLOUP) με αφορμή την έκδοση του νέου του graphic novel «Zorμπας – Πράσινη Πέτρα ωραιοτάτη».